PROSZĘ ZAPOZNAĆ SIĘ Z TEMATEM I PRZEPISAĆ DO ZESZYTU W FORMIE NOTATKI.

W dniu dzisiejszym mamy takie dwa tematy zajęć. 

TEMAT:  ZASADY WYKONYWANIA TYNKÓW GIPSOWYCH. 

 

1. Jakie błędy są najczęściej popełniane podczas wykonywania robót tynkarskich:

 

·         wykonywanie robót tynkarskich w zbyt niskich temperaturach - poniżej +5°C

·         układanie tynku na zawilgocone powierzchnie, szczególnie żelbetowe - dopuszczalna maksymalna wilgotność resztkowa nie może przekroczyć 3%

·         wykonywanie tynków gipsowych dwuwarstwowo - wszystkie tynki gipsowe są jednowarstwowe

·         nieodpowiednie przygotowanie podłoża - brak środków gruntujących, stosowanie innych niż zalecane środków gruntujących, brak siatki tynkarskiej Knauf Profix

·         nakładanie tynku zbyt cienką warstwą, niezgodnie z parametrami technicznymi 

·         wykonanie zbyt gładkiej powierzchni tynku na tzw. szybę powoduje powstanie szklistej mikropowłoki zamykającej pory tynku, co w praktyce skutkuje bardzo długim okresem wysychania - nawet do 6 miesięcy, trudnością w malowaniu tak przygotowanej powierzchni tynku - powstaje efekt ślizgania się walka i brak przyczepności farby, utratę właściwości regulowania klimatu w pomieszczeniach

 

Opisana w poniższych krokach technologia dotyczy wykonania tynków gładkich, które stanowią podłoże pod powłoki malarskie, glazurę lub tapety. W przypadku, kiedy chcemy uzyskać na ścianie określoną fakturę, rezygnujemy z wygładzania, a nałożony tynk wykańczamy w dowolny sposób, np. odciskając kielnie w świeżej zaprawie tynkarskiej położonej na ścianie.

  

 

Krok 1.

PRZYGOTOWANIE PODŁOŻA

Przygotowanie podłoża jest jedną z najistotniejszych czynności, którą należy wykonać przed rozpoczęciem nakładania tynku; niezależnie od tego, czy nakładać będziemy tynk ręczny czy maszynowy. Odpowiednie przygotowanie podłoża ma bowiem bezpośredni wpływ na przyczepność tynku, a finalnie na jakość uzyskanej dzięki niemu powierzchni. Przed przystąpieniem do prac tynkarskim musimy się upewnić, że podłoże jest suche , niezmarznięte, stabilne, wolne od kurzu, resztek farb i innych zabrudzeń. Podłoża chłonne oraz podłoża o dużej oraz zróżnicowanej chłonności (beton komórkowy, silikat, mur mieszany, itp.) należy zagruntować środkiem gruntującym Knauf Grundiermittel. Siatka tynkarska Knauf Profix Aby zminimalizować ryzyko powstawania zarysowań na styku dwóch różnych materiałów budowlanych, które występują na jednej płaszczyźnie, należy zastosować siatkę tynkarską Knauf Profix. Siatkę stosujemy również jako zbrojenie tynku narzucanego na bruzdy pod instalacje, a także na podłożach styropianowych oraz ogrzewaniu ściennym. Podłoża szczelne, niechłonne (beton,styropian,itp.) należy zagruntować środkiem gruntującym Knauf Betokontakt.

 

 

 

Krok 2.

ZARABIANIE ORAZ NAKŁADANIE TYNKÓW

Tynki maszynowe Knauf MP 75, Knauf MP 75 L, Knauf MP 75 SL, Knauf MP 75 Diamant - zarabianie oraz nakładanie zaprawy odbywa się za pomocą specjalnych agregatów tynkarskich, co przekłada się na szybkość pracy. Konsystencja zaprawy w czasie narzutu powinna być stosunkowo rzadka. Końcówkę natryskową należy prowadzić prostopadle do podłoża w odległości ok. 10-15 cm. Grubość tynku na sufitach nie może przekroczyć 15 mm. Tynki ręczne Knauf Rotband lub Knauf Goldband - aby prawidłowo zarobić tynki ręczne należy wsypać zawartość worków do pojemników z odpowiednią ilością czystej wody i po nasączeniu wymieszać elektrycznym mieszadłem wolnoobrotowym, aż do uzyskania jednolitej masy.Tak przygotowaną zaprawę tynkarską nanosimy na podłoże za pomocą dużej pacy metalowej.

 

 

 

Krok 3.

ROZPROWADZANIE (ZACIĄGANIE) I RÓWNANIE POWIERZCHNI TYNKÓW

Niezależnie od sposobu naniesienia tynku na ścianę czy sufit, maszynowo czy ręcznie, technologia wykończenia powierzchni jest taka sama. Do wstępnego wyrównania zaprawy używa się łaty tynkarskiej typu "H", którą prowadzi się pod niewielkim kątem w stosunku do podłoża. Po zaciągnięciu tynku dokonujemy kontrolnego pomiaru powierzchni tynku przy pomocy poziomnicy. Jeżeli odchyłki od pionu lub równości płaszczyzny są zbyt duże, należy dołożyć odpowiednią ilość świeżej zaprawy.Dokładne wyrównanie powierzchni tynku należy rozpocząć w momencie, kiedy w gipsie zaczyna się faza początkowego wiązania. Czynność tą wykonuje się przy użyciu łaty trapezowej. Równanie tynku wymaga olbrzymiego doświadczenia i jest jednym z najtrudniejszych elementów obróbki tynku.

 

 

 

Krok 4.

"PIÓROWANIE" - WSTĘPNE GŁADZENIE POWIERZCHNI TYNKÓW

Fazę "piórowania" tynku dokonuje się w celu wyrównania niewielkich nierówności powstałych w trakcie wykonywania poprzednich etapów obróbki. Czynność tą wykonuje się za pomocą szpachli powierzchniowej zwanej potocznie "piórem".

 

 

 

Krok 5.

"GABKOWANIE" TYNKÓW GIPSOWYCH

Powierzchnię tynku gipsowego należy zrosić rozproszonym strumieniem czystej wody i zagąbkować. Gąbkowanie wykonuje się w celu "wyciągnięcia" z tynku mleczka gipsowego, które w kolejnej fazie obróbki potrzebne będzie do zagładzenia powierzchni tynku.

 

 

 

Krok 6.

GŁADZENIE POWIERZCHNI TYNKÓW GIPSOWYCH

Po "zmatowieniu" mleczka wykonuje się fazę gładzenia tynku. Jest to czynność, która nadaje tynkowi ostateczny wygląd. Gładzenie wykonuje się szpachlą powierzchniową lub pacą metalową.