30 .03.2020.
Temat: 

Tapety flizelinowe
 Mają wiele wzorów i kolorów, są też przeznaczone pod malowanie. Ten rodzaj tapet różni sie od tych na podkładzie papierowym zastosowaniem wysokiej jakości specjalnego materiału nośnego - flizeliny. Tapety te są bardzo łatwe w nakładaniu. Klejem pokrywa się tylko ścianę (nie jest potrzebny stół, by równomiernie rozprowadzić klej na tapecie). Dzięki zastosowaniu flizeliny jako materiału nośnego tapety nie rozciągają się i nie kurczą, więc nie jest wymagany czas zmiękczania. Pokrywają także mniejsze (do 4 mm) pęknięcia na ścianach. Dodatkową zaletą tapet na flizelinie jest możliwość zrywania ich na sucho - na ścianie nie zostają żadne pozostałości tapety. Na flizelinę można później nakleić inną tapetę. Tapety flizelinowe będą dobrą dekoracją ściany w salonie, sypialni i w domowym gabinecie.
Tapeta flizelinowa EDEM 971-33 | Fruugo البحرين

Tapety papierowe
Tapety papierowe występują w wersji lekkiej (jednowarstwowej) i ciężkiej (dwuwarstwowej, a nawet trzywarstwowej). Niektóre modele są zmywalne i wodoodporne, a także nadają się do malowania. Najczęściej na tapetach papierowych znajdziemy największą liczbę wzorów i oryginalnych dekorów. Wśród nich gładkie i jednobarwne, wzorzyste i tzw. strukturalne (tłoczone), a nawet fosforyzujące.
Tapety papierowe, choć piękne, niestety są najmniej trwałe. Jednak dzięki temu, że ściana nimi pokryta oddycha, polecane są do pokoi dziecięcych i dla alergików. Rolka tapety papierowej może kosztować tylko kilkanaście złotych.
Tapeta papierowa worek pasy P0204030-61 7586439597 - Allegro.pl


Tapety winylowe, czyli wykonane ze spienionego PVC, słyną ze swojej wytrzymałości. Są odporne na wodę, ścieranie, a nawet chemiczne środki czystości. Dlatego można je bez obaw szorować. Dzięki swoim właściwościom doskonale sprawdzają się w takich pomieszczeniach, jak kuchnia, łazienka czy przedpokój. W wilgotnych miejscach lepsze będą tapety winylowe cieńsze i gładkie, które też są bardziej odporne na zarysowania. A co jeśli chodzi o cenę? Rolkę tapety winylowej można kupić już za 30 zł.

Tapety tekstylne
Tapety tekstylne pasują zwłaszcza do wnętrz klasycznych i glamour. Ich znakiem rozpoznawczym jest jednak wysoka cena – kosztują nawet kilkaset złotych za metr kwadratowy. Mają podłoże papierowe albo flizelinowe, na nie zaś nałożona jest tkanina. W tej grupie produktów wyróżniają się eleganckie tapety welurowe. Tkaniny wykonywane są z włókien naturalnych, na przykład lnu i jedwabiu. Tańsze tapety tekstylne produkuje się z włókien syntetycznych – polipropylenowych lub wiskozowych. Mają różnorodne wzory – od nowoczesnych splotów po stylowe, nawiązujące do tkanin historycznych. Czyści się je środkami do tkanin. Polecane są do sypialni i pokoi dziennych.
TAPETA TEKSTYLNA LOUNGE CALCUTTA INGO MIRROR 710025 Sklep MegaAranż

Tapety akrylowe: to papierowe podłoże pokryte białą lub kolorową pianką. Powierzchnię można malować, ale nie nadaje się ona do przemywania. Wzór tapety zależy od ilości nałożonego akrylu. Łatwo je uszkodzić, dlatego najlepiej sprawdzają się w pomieszczeniach mniej eksploatowanych, np. w sypialni.

Tapety styropianowe: tłumią hałas i ocieplają pomieszczenie. Są produkowane tylko w białym kolorze, ale styropian pokryty jest warstwą papieru, na którą możemy nakleić inne tapety dekoracyjne.
Tapety korkowe: spotykamy je w wielu odmianach różniących się fakturą i kolorem. Oklejona nimi ściana jest cieplejsza w dotyku i częściowo zatrzymuje hałas. Jeśli pomalujemy je bezbarwnym lakierem do drewna, będą odporne na działanie wody.

Tapety japońskie: mają postać suchego proszku. Rozrabia się go w odpowiednich proporcjach z wodą i nanosi na ścianę jak tynk. Jeśli japońska tapeta nam się znudzi, możemy ją namoczyć, zdjąć ze ściany i ułożyć gdzie indziej.


Zad.1. Technologia nanoszenia kleju - na powyższe rodzaje tapet?

Proszę o odpowiedzi na mojego email na dzienniku elektronicznym. Odpowiedzi będą podstawą do rozliczenia frekwencji ucznia oraz do oceniania. 

06.04.2020.

Temat: Posługiwaniem się dokumentacją projektową, specyfikacjami i innymi instrukcjami dotyczącymi wykonywania robót tapeciarskich.

Co to jest specyfikacja techniczna:

Specyfikacja techniczna wykonania i odbioru robót budowlanych – opracowanie zawierające zbiór wymagań w zakresie sposobu wykonania robót budowlanych, obejmujące w szczególności wymagania właściwości materiałów, wymagania dotyczące sposobu wykonania i oceny prawidłowości wykonania poszczególnych robót oraz określenie rozporządzenia.


ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA INFRASTRUKTURY 1
z dnia 2 września 2004 r.
w sprawie szczegółowego zakresu i formy dokumentacji projektowej, specyfikacji technicznych wykonania i odbioru robót budowlanych oraz programu funkcjonalno-użytkowego
Na podstawie art. 31 ust. 4 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2013 r. poz. 907, 984 i 1047) zarządza się, co następuje:
Rozdział  1
Przepisy ogólne

§  1. [Definicje legalne] Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1) robotach podstawowych - należy przez to rozumieć minimalny zakres prac, które po wykonaniu są możliwe do odebrania pod względem ilości i wymogów jakościowych oraz uwzględniają przyjęty stopień scalenia robót;
2) grupach, klasach, kategoriach robót - należy przez to rozumieć grupy, klasy, kategorie określone w rozporządzeniu nr 2195/2002 z dnia 5 listopada 2002 r. w sprawie Wspólnego Słownika Zamówień (Dz. Urz. WE L 340 z 16.12.2002, z późn. zm.), zwanym dalej "Wspólnym Słownikiem Zamówień".
§  2. [Odrębność opracowań; wydzielenie tomów]
1. Dokumentacja projektowa, specyfikacje techniczne wykonania i odbioru robót budowlanych oraz program funkcjonalno-użytkowy są odrębnymi opracowaniami, w których wydziela się tomy zgodnie z przyjętą systematyką podziału robót budowlanych.
2. W każdym tomie wszystkie strony powinny być trwale spięte i opatrzone numeracją.

SZCZEGÓŁOWA SPECYFIKACJA TECHNICZNA TAPETOWANIE-POWŁOKI MALARSKIE

1. WSTĘP 1.1. PRZEDMIOT SST Przedmiotem niniejszej specyfikacji technicznej (SST) są wymagania dotyczące wykonania i odbioru robót związanych z tapetowaniem ścian. 1.2. ZAKRES STOSOWANIA SST Poniższa specyfikacja techniczna (SST) jest dokumentem przetargowym i kontraktowym przy zlecaniu i realizacji robót wymienionych w pkt. 1.1. Odstępstwa od wymagań podanych w niniejszej specyfikacji mogą mieć miejsce tylko w przypadkach małych prostych robót i konstrukcji drugorzędnych o niewielkim znaczeniu, dla których istnieje pewność, że podstawowe wymagania będą spełnione przy zastosowaniu metod wykonania na podstawie doświadczenia i przy przestrzeganiu zasad sztuki budowlanej. 1.3.ZAKRES ROBÓT OBJĘTYCH SST Roboty, których dotyczy specyfikacja, obejmują wszystkie czynności umożliwiające i mające na celu wykonanie tapetowania ścian - 45432220-2 -Tapetowanie ścian. 1.4. OKREŚLENIA PODSTAWOWE Określenia podane w niniejszej SST są zgodne z obowiązującymi odpowiednimi normami, wytycznymi i określeniami podanymi w ST (kod 45000000-07) „Wymagania ogólne". 1.5. OGÓLNE WYMAGANIA DOTYCZĄCE ROBÓT Wykonawca robót jest odpowiedzialny za jakość ich wykonania oraz za zgodność z dokumentacją projektową, SST i poleceniami Inspektora nadzoru. 2. MATERIAŁY 2.1. WYMAGANIA OGÓLNE Ogólne wymagania dotyczące materiałów, ich pozyskiwania i składowania podano w ST (kod 45000000-07) „Wymagania ogólne". 2.2. WODA Do przygotowania zapraw można stosować każdą wodę, zdatną do picia oraz wody z rzek, jezior i innych miejsc, jeśli woda odpowiada wymaganiom podanym w normie dotyczącej wody do celów budowlanych. 2.3. FARBY BUDOWLANE GOTOWE STOSOWANE DO MALOWANIA STARYCH TAPET 2.3.1. Farby niezależnie od ich rodzaju powinny odpowiadać wymaganiom norm państwowych lub świadectw dopuszczania do stosowania w budownictwie. 2.3.2. Farby emulsyjne wytwarzane fabrycznie można stosować zgodnie z zasadami podanymi w normach i świadectwach ich dopuszczenia przez ITB. 2.3.3. Parametry techniczne dla farb, wydajność i czas schnięcia zgodnie z kartą techniczną producenta. 2.3.4. Wskazówki BHP i p.poż. zgodnie z kartą techniczną producenta. 2.4. ROZCIEŃCZALNIKI Rozcieńczalniki dla poszczególnych rodzajów farb powinny być przygotowane zgodnie z instrukcją producenta farby i odpowiadać normom państwowym lub mieć cechy techniczne zgodne z zaświadczeniem o jakości wydanym przez producenta oraz zakresem ich stosowania. 2.5. ŚRODKI GRUNTUJĄCE

- nie zaleca się gruntowania powierzchni betonowych lub tynków zwykłych o ile świadectwo dopuszczenia farby emulsyjnej nie podaje inaczej. - na chłonnych podłożach należy stosować środki gruntujące zgodnie z instrukcją producenta farby, z jakiej przewiduje się wykonanie powłoki malarskiej. 2.6. TAPETY Tapety stosowane do robót tapeciarskich muszą odpowiadać wymaganiom norm państwowych lub świadectw dopuszczających je do stosowania w budownictwie. 2.7. KLEJE 2.7.1. Do przyklejania tapet powinny być stosowane kleje roślinne lub syntetyczne, produkowane w postaci bezwonnych proszków, łatwo rozpuszczalnych w wodzie. 2.7.2.Kleje stosowane do przyklejania powinny charakteryzować się: -dobrą rozpuszczalnością w zimnej wodzie, -klarownością przygotowanego roztworu, -zdolnością uzyskiwania optymalnych właściwości roztworu w określonym czasie, -wymaganą siłą sklejania, z zachowaniem czasu otwartego klejenia do 45 minut, -pH roztworu wodnego w granicach 8, -możliwością trwałego przyklejania tapety do podłoża. 2.7.3. Kleje nie powinny plamić, oddziaływać szkodliwie na tapetę i zawierać substancji szkodliwych dla zdrowia; po wyschnięciu powinny tworzyć przeźroczystą bezbarwną błonę. 2.7.4.Roztwory kleju powinny być przygotowane w sposób podany w instrukcji producenta kleju. 2.7.5. Mieszanie ze sobą różnych gatunków klejów lub dodawanie do nich jakichkolwiek składników nie uwzględnionych w instrukcji producenta jest zabronione. 2.7.6. Klej przygotowany do przyklejania tapet może być stosowany w okresie nie dłuższym niż 4 dni, jeżeli nie uległ w międzyczasie zanieczyszczeniu. 2.8. MASY WYGŁADZAJĄCE Do naprawy i wygładzania podłoża przeznaczonego pod tapety mogą być stosowane plastyczne masy tynkarskie, odpowiednio przygotowane zaprawy cementowe, szpachlówki gipsowo-klejowe lub zaprawy gipsowe, dobrane odpowiednio do rodzaju podłoża. Materiały te powinny odpowiadać wymaganiom aktualnych norm państwowym lub świadectw dopuszczenia do stosowania w budownictwie. 3. SPRZĘT 3.1. OGÓLNE WYMAGANIA Ogólne wymagania dotyczące sprzętu podano w ST (kod 45000000-07) „Wymagania ogólne" pkt.3. 3.2. SPRZĘT DO WYKONYWANIA ROBÓT Roboty można wykonać przy użyciu pędzli lub aparatów natryskowych. Do przygotowania klejów i mas wygładzających oraz mieszania farb można wykorzystać urządzenia mechaniczne lub wykonać te prace ręcznie. 4. TRANSPORT 4.1. OGÓLNE WYMAGANIA Ogólne wymagania dotyczące transportu podano w ST (kod 45000000-07) „Wymagania ogólne" pkt.4. 4.2. TRANSPORT MATERIAŁÓW I SPRZĘTU DO WYKONYWANIA ROBÓT Farby, kleje oraz tapety należy transportować zgodnie z przepisami obowiązującymi w transporcie kolejowym lub drogowym, obowiązującymi normami państwowymi, ze świadectwami ITB i kartami produktów wydawanych przez producentów. 4.3. PAKOWANIE I MAGAZYNOWANIE MATERIAŁÓW Wg instrukcji i terminu ważności podanej przez producenta. Należy składować w warunkach i temperaturach podanych przez producenta. 5. WYKONANIE ROBÓT 5.1. WYMAGANIA OGÓLNE Ogólne wymagania dotyczące wykonania robót podano w ST (kod 45000000-07) „Wymagania ogólne" pkt.5. 5.2. WARUNKI PRZYSTĄPIENIA DO ROBÓT - zakres temperatur, w których można przeprowadzić roboty malarskie musi być zgodny z kartami produktów wydawanych przez producenta, z jakiej przewiduje się wykonanie powłoki malarskiej, - gruntowanie i malowanie można wykonać po całkowitym ukończeniu robót elektrycznych i instalacyjnych (z wyjątkiem montażu armatury i urządzeń sanitarnych), - całkowitym ułożeniu posadzek, - usunięciu usterek na stropach i tynkach. 5.3. PRZYGOTOWANIE PODŁOŻY - podłoże posiadające drobne uszkodzenia powierzchni powinny być naprawione przez wypełnienie ubytków zaprawą cementowo-wapienną. - powierzchnie powinny być oczyszczone z kurzu i brudu, wystających drutów, nacieków zaprawy itp. - odstające tynki należy odbić, a rysy poszerzyć i ponownie wypełnić zaprawą cementowo-wapienną, - nierówności należy usunąć poprzez zeszlifowanie, - powierzchnie metalowe powinny być oczyszczone, odtłuszczone zgodnie z wymaganiami normy PN-ISO 8501-1:1996/Ap1:2002, dla danego typu farby podkładowej. - podłoża pod tapety powinny zostać zagruntowane roztworem gruntującym 5.4. GRUNTOWANIE - do gruntowania pod tapety należy stosować roztwory poprawiające właściwości podłoża oraz zwiększające przyczepność przyklejanych tapet. Mogą być to materiały przygotowane fabrycznie lub roztwór wodny kleju używanego do przyklejania tapet o stężeniu 1:20 lub 1:30 w zależności od rodzaju podłoża. - nie zaleca się gruntowania powierzchni betonowych lub tynków zwykłych pod malowanie farbami emulsyjnymi o ile świadectwo dopuszczenia farby emulsyjnej nie podaje inaczej. - na chłonnych podłożach należy stosować środki gruntujące zgodnie z instrukcją producenta farby, z jakiej przewiduje się wykonanie powłoki malarskiej. 5.5. TAPETOWANIE ŚCIAN -temperatura w pomieszczeniu, w którym będą wykonywane roboty tapeciarskie powinna wynosić co najmniej +10°C, -przed przystąpieniem do tapetowania należy pociąć tapetę na arkusze odpowiedniej długości, następnie nanieść klej równomiernie na arkusze tapety, zwinąć je w sposób uniemożliwiający zabrudzenie strony licowej odłożyć na okres umożliwiający właściwe nawilżenie tapety, -przyklejenie tapet powinno być dokonywane w sposób przyjęty w technologii klejenia danego rodzaju tapety, -do przyklejenia tapety należy przystąpić po wyschnięciu warstwy gruntującej, dopuszcza się przyklejanie po 4 godzinach po zagruntowaniu w okresie letnim lub w dobrze ogrzewanych pomieszczeniach, - łączenie arkuszy tapety na długości oraz wstawianie łat jest niedopuszczalne, w razie uszkodzenia przyklejanej tapety należy wymienić cały arkusz, - przyklejanie tapet na ścianach należy rozpocząć od wyklejania ościeży i wnęk, - tapety należy przyklejać w styk, - prawidłowość położenia arkuszy tapety należy sprawdzać za pomocą pionu, nie rzadziej niż co 3 arkusze, -przyklejanie arkuszy tapety powinno być rozpoczęte od górnej krawędzi ściany ku dołowi, -przy suficie tapeta powinna być przycięta i tworzyć linie prostą, równoległą do sufitu -przy podłodze tapeta powinna być przyklejona w taki sposób aby listwa podłogowa zakrywała jej dolną krawędź co najmniej na wysokość 1,5 cm, -jeżeli w czasie przyklejania tapety powstaną pęcherze fałdy lub inne zniekształcenia należy arkusz bezzwłocznie odkleić od dołu do miejsca, w którym te niedokładności powstały, a następnie ponownie docisnąć tapetę do podłoża, -tapety naklejone powinny wolno wysychać. Intensywne ogrzewanie pomieszczenia, w którym zostały przyklejone tapety, może zostać włączone nie wcześniej niż 3 dni po zakończeniu prac tapeciarskich. 5.6. WYKONYWANIE POWŁOK MALARSKICH -barwa powłok powinna być jednolita, bez smug i plam, mieć jednolity połysk, -powłoki powinny być niezmywalne przy stosowaniu środków myjących i dezynfekujących, -powierzchnia powłok bez uszkodzeń, smug, plam i śladów pędzla, -powłoki powinny mieć barwę jednolitą zgodną ze wzorcem, bez smug, zacieków, uszkodzeń, zmarszczeń, pęcherzy, plam i zmian odcienia. - 6. KONTROLA JAKOŚCI MATERIAŁÓW I ROBÓT 6.1. ZASADY OGÓLNE Ogólne zasady dotyczące kontroli jakości robót podano w ST (kod 45000000-07) „Wymagania ogólne" pkt.6. 6.2. POWIERZCHNIA DO TAPETOWANIA I MALOWANIA 6.2.1. Kontrola stanu technicznego powierzchni przygotowanej do tapetowania i malowania powinna obejmować: -sprawdzenie wyglądu powierzchni, -sprawdzenie wsiąkliwości, -sprawdzenie wyschnięcia podłoża, -sprawdzenie czystości. 6.2.2. Sprawdzenie wyglądu powierzchni pod tapetowanie i malowanie należy wykonać przez oględziny zewnętrzne. Sprawdzenie wsiąkliwości należy wykonać przez spryskiwanie powierzchni przewidzianej pod malowanie kilku kroplami wody. Ciemniejsza plama zwilżonej powierzchni powinna nastąpić nie wcześniej niż po 3s. 6.3. ROBOTY TAPECIARSKIE 6.3.1. Powierzchnie pokryte tapetami powinny być gładkie, czyste i równe, a barwa tapet jest jednolita w całym pomieszczeniu. 6.3.2. Poszczególne arkusze tapet powinny być na całej powierzchni dokładnie przyklejone do podłoża. Odstawanie brzegów arkuszy tapety przy stykach jest niedopuszczalne. 6.3.3. Na powierzchni pokrytej tapetą nie powinny być widoczne uszkodzenia oraz nierówności podłoża, nie powinny występować również fałdy, pęcherze plamy lub inne wady. 6.3.4. Krawędzie poszczególnych arkuszy tapet powinny być po naklejeniu pionowe, a odchylenie styków od pionu lub równoległości nie powinno być większe niż 3,0 mm na odległości 2,5 m. 6.3.5. Przy włącznikach i oprawach znajdujących się na tapetowanej powierzchni przycięte brzegi powinny być niewidoczne i znajdować się pod zewnętrzną nakrywką. 6.4. ROBOTY MALARSKIE 6.4.1.Badania przeprowadza się przy temperaturze powietrza nie niższej od +5°C przy wilgotności powietrza mniejszej od 65%, nie wcześniej niż po 7 dniach. 6.4.2.Badania powinny obejmować: -sprawdzenie wyglądu zewnętrznego, -sprawdzenie zgodności barwy ze wzorcem, - jeśli badania dadzą wynik pozytywny, to roboty malarskie należy uznać za wykonane prawidłowo; gdy którekolwiek z badań dało wynik ujemny, należy usunąć wykonane powłoki częściowo lub całkowicie i wykonać powtórnie. - 7. OBMIAR ROBÓT Jednostką obmiarową jest [m2 ] powierzchni zatapetowanej lub zamalowanej wraz z przygotowaniem podłoża, tapet, klejów i farb, ustawieniem i rozebraniem rusztowań lub drabin malarskich oraz uporządkowaniem stanowiska pracy. Ilość robót określa się na podstawie projektu z uwzględnieniem zmian zaaprobowanych przez Inspektora nadzoru i sprawdzonych w naturze. 8. ODBIÓR ROBÓT 8.1.WYMAGANIA OGÓLNE Ogólne wymagania dotyczące odbioru robót podano w ST (kod 45000000-07) „Wymagania ogólne" pkt.8. Podstawę do odbioru robót powinny stanowić następujące badania: -podłoży i ich przygotowania, -podkładów, -tapet, farb i materiałów pomocniczych oraz stanu ich przygotowania, -technicznej prawidłowości i dokładności wykonania zakończonych robót, i dokumenty: - dokumentacja techniczna, - dziennik budowy, - zaświadczenia o jakości materiałów i wyrobów dostarczonych na budowę, - protokoły odbioru poszczególnych etapów robót zanikających, - protokoły odbioru materiałów i wyrobów, - wyniki badań laboratoryjnych, jeśli takie były zlecane przez Inspektora nadzoru, - ekspertyzy techniczne w przypadku, gdy były wykonywane przed odbiorem robót. 8.2. ODBIÓR PODŁOŻA Zastosowanie do przygotowania podłoża materiały powinny odpowiadać wymaganiom zawartym w normach państwowych lub świadectwach dopuszczenia do stosowania w budownictwie. Podłoże, posiadające drobne uszkodzenia powinno być naprawione przez wypełnienie ubytków zaprawą cementowo-wapienną do robót tynkowych lub odpowiednią szpachlówką. Podłoże powinno być przygotowane zgodnie z wymaganiami w pkt. 5.3. Jeżeli odbiór podłoża odbywa się po dłuższym czasie od jego wykonania, należy podłoże przed gruntowaniem oczyścić. 8.3. ODBIÓR ROBOT TAPECIARSKICH 8.3.1.Sprawdzenie wyglądu zewnętrznego zatapetowanych powierzchni polegające na stwierdzeniu dokładnego przyklejenia tapety na całej powierzchni, jednolitego natężenia barwy i zgodności ze wzorcem producenta, braku plam, smug, zacieków, pęcherzy, fałd, i odstających brzegów tapet. 8.3.2.Sprawdzenie prawidłowości wykonania styków. 8.3.3.Sprawdzenie prostolinijności i pionowości styków arkuszy tapet za pomocą pionu. 8.3.4.Sprawdzenie przyczepności powłoki do podłoża polegające na próbie poderwania ostrym narzędziem powłoki od podłoża. 8.3.5.Sprawdzenie odporności powłoki na zmywanie wodą polegające na zwilżaniu badanej powierzchni powłoki przez kilkakrotne potarcie mokrą miękką szczotką lub szmatką. 8.4. ODBIÓR ROBOT MALARSKICH 8.4.1.Sprawdzenie wyglądu zewnętrznego powłok malarskich polegające na stwierdzeniu równomiernego rozłożenia farby, jednolitego natężenia barwy i zgodności ze wzorcem producenta, braku prześwitu i dostrzegalnych skupisk lub grudek nie roztartego pigmentu lub wypełniaczy, braku plam, smug, zacieków, pęcherzy odstających płatów powłoki, widocznych okiem śladów pędzla itp., w stopniu kwalifikującym powierzchnię malowaną do powłok o dobrej jakości wykonania. 8.4.2.Sprawdzenie odporności powłoki na wycieranie polegające na lekkim, kilkakrotnym potarciu jej powierzchni miękką, wełnianą lub bawełnianą szmatką kontrastowego koloru. 8.4.3.Sprawdzenie odporności powłoki na zarysowanie. 8.4.4.Sprawdzenie przyczepności powłoki do podłoża polegające na próbie poderwania ostrym narzędziem powłoki od podłoża. 8.4.5.Sprawdzenie odporności powłoki na zmywanie wodą polegające na zwilżaniu badanej powierzchni powłoki przez kilkakrotne potarcie mokrą miękką szczotką lub szmatką. Wyniki odbiorów materiałów i robót powinny być każdorazowo wpisywane do dziennika budowy. 9. PODSTAWA PŁATNOŚCI 9.1. WYMAGANIA OGÓLNE Ogólne wymagania dotyczące płatności podano w ST (kod 45000000-07) „Wymagania ogólne" pkt.9. 9.2. PŁATNO ŚĆ Płaci się za ustaloną ilość [m2 ] powierzchni zatapetowanej lub zamalowanej wg ceny jednostkowej wraz z przygotowaniem podłoża, przygotowaniem tapet, klejów i farb, ustawieniem i rozebraniem rusztowań lub drabin malarskich oraz uporządkowaniem stanowiska pracy. Ilość robót określa się na podstawie projektu z uwzględnieniem zmian zaaprobowanych przez Inspektora nadzoru i sprawdzonych w naturze.

Zadanie 2:Jakie informacje na temat wykonywania robót tapeciarskich znajdują się w specyfikacji wykonania i odbioru robót budowlanych?

Również proszę o odpowiedz na zadanie pierwszego tematu?

Proszę o odpowiedzi na mojego e-mail na dzienniku elektronicznym. Odpowiedzi będą podstawą do rozliczenia frekwencji ucznia oraz do oceniania. 

20.04.2020. TEMAT:
Wykonywanie przedmiaru robót tapeciarskich i sporządzanie i ich rozliczania.

Przedmiar robót – definicja

Przedmiar robót budowlanych okazuje się na tyle ważnym etapem procesu inwestycyjnego, że został osadzony i zdefiniowany w przepisach prawa, m.in. w rozporządzeniu ministra infrastruktury z 18 maja 2004 w sprawie określenia metod i podstaw sporządzania kosztorysu inwestorskiego, obliczania planowanych kosztów prac projektowych oraz planowanych kosztów robót budowlanych określonych w programie funkcjonalno – użytkowym. Zgodnie z podaną w nim definicją, przedmiar robót to opracowanie zawierające zestawienie przewidywanych do wykonania robót budowlanych w kolejności technologicznej ich wykonania, wraz z ich szczegółowym opisem, miejscem wykonania lub wskazaniem podstaw ustalających szczegółowy opis, z wyliczeniem i zestawieniem ilości jednostek miar robót podstawowych oraz wskazaniem podstaw do ustalania cen jednostkowych robót lub jednostkowych nakładów rzeczowych.

Metodyka sporządzania przedmiaru robót

Opis przedmiaru robót wskazuje, że trudno go będzie wykonać bez znajomości sztuki budowlanej oraz specyfiki robót i prac budowlanych.  

Przedmiar robót, który ma zostać elementem dokumentacji projektowej, musi być sporządzony wg odpowiednich zasad. Opracowanie musi mieć: kartę tytułową, spis działów przedmiaru robót oraz tabele przedmiaru robót. Oprócz danych zamawiającego, opracowanie musi też zawierać odpowiednie dla zakresu robót budowlanych objętych przedmiarem nazwy i kody dla: grup robót, klas robót oraz kategorii robót.

W przypadku robót budowlanych dotyczących wielu obiektów, przedmiar robót musi zostać podzielony na poszczególne obiekty budowlane.

Tabele przedmiaru robót powinny zawierać pozycje przedmiarowe odpowiadające robotom podstawowym, nie uwzględnia się w nich robót tymczasowych, które są projektowane i wykonywane jako potrzebne do wykonania robót  podstawowych, ale nie są przekazywane zamawiającemu i są usuwane po wykonaniu robót podstawowych, z wyłączeniem przypadków, gdy istnieją uzasadnione podstawy do ich odrębnego rozliczania.

Dla każdej pozycji przedmiaru robót należy podać m.in.  

  • numer pozycji przedmiaru;
  • kod pozycji przedmiaru, określony zgodnie z ustaloną indywidualnie systematyką robót lub na podstawie wskazanych publikacji zawierających kosztorysowe normy nakładów rzeczowych;
  • numer specyfikacji technicznej wykonania i odbioru robót budowlanych, zawierającej wymagania dla danej pozycji przedmiaru;
  • nazwy i opis pozycji przedmiaru oraz obliczenia ilości jednostek miary dla pozycji przedmiarowej;
  • jednostkę miary, której dotyczy pozycja przedmiaru;
  • liczbę jednostek miary pozycji przedmiaru.

Liczby jednostek miary podane w przedmiarze powinny być wyliczone na podstawie rysunków w dokumentacji projektowej.

Przedamiar robót budowlanych

Wykonywanie robót prac tapeciarskich po obliczeniu przedmiaru robimy na podstawie aktualnego i odpowiedniego 
Katalogu Nakładów Rzeczywistych 12 KNR-W 4. do 14 KNR-W 4. gdzie mamy cenniki poszczególnych etapów prac ,aż 
do całościowego wykonania.
Możemy również się posiłkować cennikami Firm Remontowo- Budowlanymi np. ,,GIPSTAR" które znajdziemy na Googlach. 

Usługi malarskie, tapicerskie, gipsowanie itp.

Wykonywane usługi – czynności (robocizna netto) Jednostka Cena netto
Malowanie wnętrz farbą emulsyjną (dwukrotne) – w jednym kolorze m2 16,00-19,00zł
Gruntowanie ścian i sufitów (typu UNI-grunt) m2 7,50-9,00zł
Zrywanie starych tapet m2 16,00-19,00zł
Wygładzanie ścian i sufitów (2/3-krotne ze szlifowaniem), gładź gipsowa m2 29,50-36,00zł
Malowanie glazury i terakoty m2 42,00-57,00zł
Skrobanie ścian i sufitów – usunięcie starych farb m2 11,00-17,00zł
Tapetowanie ścian m2 35,00-55,00zł
Malowanie drzwi m2 75,00-150zł
Malowanie grzejników żebro 12,00-18,00zł
Drobne szpachlowanie, uzupełnianie ubytków na ścianach i sufitach m2 8,00-14,00zł

Na podstawie tego cennika proszę o wykonane przedmiaru pokoju o wymiarach 4,5 m szer. i 5,5 m dł o wysokości 2,65m
który posiada jedne drzwi szerokości 90 cm x 210 cm i dwóch okien 120 cm x 150 cm ze szpaletami o szerokości 15 cm

Proszę podać cenę robocizny pokrycia ścian tapetą tego pokoju?

Odpowiedzi na mojego e-maila  będą waszą weryfikacja ocen i obecności na dzienniku e-szkolnym.