Przejdź do głównej zawartości

30.03.2020.
Temat: Montaż narożników aluminiowych i ich szpachlowanie oraz szlifowanie 


Narożnik aluminiowy – idealny do zabezpieczania narożników zewnętrznych ścian g/k.

Jak sama nazwa wskazuje wykonane są one z blachy aluminiowej o grubości 0,4 mm, a ich ścianki są dodatkowo zaopatrzone w otwory dla łatwiejszego przenikania masy szpachlowej.

Dostępne długości to 2500 mm i 3000 mm.

 

Ich zalety to między innymi:

– uzyskanie dokładnej  prostoliniowości  narożnika ściany,

– bardzo dobre połączenie z płytą g/k dzięki otworom na ściankach narożnika,

– brak możliwości powstania rysy,

– łatwy montaż,

Do podstawowych typów należy narożnik:

– 135°   23 mm x 23 mm ,  oraz narożnik

– 90°     25 mm x 25 mm,

naroznik aluminiowy

fot. narożniki aluminiowe 135° i 90°


Narożnik aluminiowy – montaż krok po kroku

Pierwszą czynnością przy montażu narożnika jest oczywiście docięcie go na długość jaka jest nam potrzebna. Jako że jest wykonany z cienkiej blachy aluminiowej tnie się go bardzo łatwo nożycami do blachy.

Kolejną czynnością jest przygotowanie narożnika ściany g/k

narożnik aluminiowy


Polega ona na przetarciu krawędzi ciętej płyty g/k np. gąbką zwilżoną wodą. Ma to na celu usunięcie pozostałości (pyłu) po cięciu płyty i jednoczesne  zmniejszenie chłonności rdzenia płyty. Czynność tę wykonujemy tuż przed montażem narożnika. Jeśli   krawędź cięta jest zagruntowana środkiem gruntującym, to montaż narożnika powinno   wykonać  się po wyschnięciu.

Jeśli przyłożymy narożnik do rogu ściany pojawi się nam pusta przestrzeń pomiędzy zagięciem narożnika, a narożnikiem ściany ( zaznaczone żółtym kółkiem ). Jest to przestrzeń która  – jeśli zamocujemy narożnik za pomocą zszywek – nie zostanie wypełniona masą szpachlową podczas montażu, co jest niedozwoloneSzczelina ta musi być wypełniona masą szpachlową na całej długości montowanego narożnika. I teraz pojawia się drugie pytanie, czy zszywki są w ogóle dozwolone podczas montażu narożników. Odpowiedz jest twierdząca, tak,  można używać zszywek ocynkowanych, natomiast kiedy można ich użyć, w którym momencie montażu, dowiecie się w dalszej części wpisu.

narożnik aluminiowy

Po przygotowaniu masy szpachlowej nakładamy ją na narożnik ściany g/k. Jak widać na zdjęciu poniżej nakładanie masy szpachlowej zaczyna się od strony płyty zabezpieczonej papierem, a nie od strony widocznego rdzenia gipsowego płyty.  Dlaczego tak ? –  już wyjaśniam. Jeśli zaczniemy nakładać masę szpachlową od strony widocznego rdzenia gipsowego, to – jako że chłonność gipsu niezabezpieczonego papierem jest dużo większa –  może się okazać że przy wklejaniu np. narożnika długości 3000 mm,  zanim skończymy nakładanie masy szpachlowej na część zabezpieczoną papierem, na części niezabezpieczonej papierem masa szpachlowa zaczyna zasychać, co z kolei osłabi lub uniemożliwi połączenie narożnika ze ścianą. Dzieje się tak ponieważ rdzeń gipsowy wchłonie bardzo szybko wodę z masy szpachlowej.  Oczywiście można nakładać masę szpachlową jednocześnie po obu stronach – dla wprawionego montera to nic trudnego – jednak jeśli ktoś zaczyna przygodę z płytami g/k opisany tu sposób jest bezpieczniejszy. Grubość nakładanej warstwy ok. 3 mm.

naroznik aluminiowy

Kolejna czynność to wklejenie narożnika aluminiowego. Należy nałożyć go na róg ściany i docisnąć, tak aby otworami w ściance narożnika aluminiowego wypłynęła masa szpachlowa. Oczywiście należy również skontrolować  pion, poziom wklejanego kątownika i ewentualnie go skorygować. I tu jedna ważna sprawa – na tym etapie montażu można użyć zszywek.

naroznik aluminiowy

Po wklejeniu i wyrównaniu narożnika aluminiowego , nakłada się warstwę masy szpachlowej która zakryje narożnik.

naroznik aluminiowy

Ja dodatkowo wklejam fizelinę po obydwu stronach narożnika. Nie jest to wymagane, ale dzięki fizelinie szybko uzyskuję gładką powierzchnie, a przede wszystkim zabezpieczam dodatkowo przed pojawieniem się ewentualnej rysy po uderzeniu mechanicznym w narożnik ściany.

naroznik aluminiowy


Zad.1. Do wykonania narożników zużyliśmy 15 mb narożnika aluminiowego. Podaj zużycie w mb taśmy flizelinowej? 

Proszę o odpowiedzi na mojego email na dzienniku elektronicznym. Odpowiedzi będą podstawą do rozliczenia frekwencji ucznia

31.03.2020.

Temat: Szpachlowanie łączeń płyt suchej zabudowy z zastosowaniem taśmy papierowej, fizeliny i siatki


06. 04.2020.Temat:
Montaż wieszaków różnego typu w wyznaczonych miejscach.

Konstrukcję sufitu podwieszanego utrzymują przede wszystkim tzw. wieszaki kotwowe, które powinny być mocowane do stropu za pomocą specjalnych metalowych kołków sufitowych.

Odstępy i rozstaw montowanych wieszaków jest uzależniony od docelowego ciężaru całego sufitu podwieszanego. W typowych zabudowach pojedynczymi płytami gipsowo-kartonowymi, ciężar takiej konstrukcji nie przekraczaj 15kg/m2, w związku z czym rozstaw wieszaków powinien wynosić ok 1,0m.

W przypadku skomplikowanego kształtu zabudowy lub większego ciężaru, rozstaw wieszaków należy odpowiednio zagęścić. Pamiętajmy, że lepiej dać o dwa wieszaki za dużo, niż o jeden za mało, gdyż może to w konsekwencji doprowadzić do uszkodzeń gotowej zabudowy.

Wysokość zawieszenia sufitu regulowana będzie za pomocą specjalnych sprężyn do wieszaków kotwowych. Wieszaki po zakotwieniu w stropie odginamy pod kątem prostym.Należy także wiedzieć czym mocować płyty do profili aby były przytwierdzone stabilnie. W tym celu należy zakupić odpowiednie wkręty do płyt gipsowych przeznaczone do zabudowy sufitowej.

Krok 3 - Montaż profili CD do wieszaków

Kolejnym istotnym etapem prac jest montaż profili głównych CD do wieszaków kotwowych. W typowych konstrukcjach z rozstawem wieszaków co 1,0m, profil główny CD rozmieszczony powinien być co 90cm.Wykończenie wnętrz w mieszkaniach często wymaga aby wykonana została tzw. sucha zabudowa, najczęściej jako sufit podwieszany. Zabudowa gipsowo-kartonowa sufitu wymaga abyśmy mieli odpowiednie płyty gipsowo-kartonowe oraz profile montażowe i specjalne profile przyścienne.

Po zamontowaniu profili głównych, montujemy do nich profile nośne CD, w rozstawie ok 40-50cm.Pomocne będą również wieszaki kotwowe. Zatem jak wykonać sufit podwieszany aby był on estetyczny i trwały? Ważne są również wszystkie łączenia płyt gipsowych a w szczególności szpachlowanie płyt w tych punktach.

Miejsca połączeń obu profili łączymy za pomocą specjalnych łączników krzyżowych CD-CD. Po wykonaniu ww. prac otrzymujemy gotową dwupoziomową konstrukcję sufitu podwieszanego.Montaż sufitu podwieszanego nie jest trudny, wymaga jednak aby dobrze wykonać montaż profili przyściennych oraz montaż wieszaków kotwowych. To one wraz z prowadnicami głównymi, którymi są profile nośne CD, stanowią konstrukcję zabudowy.

Nie należy zbyt mocno zagęszczać profili nośnych, montowanych do profili głównych, gdyż może to istotnie zwiększyć ciężar całego sufitu (chyba że odpowiednio gęściej rozmieściliśmy również wieszaki kotwowe).

Pamiętajmy, aby dokładnie sprawdzić przy pomocy poziomicy poziom profili głównych i nośnych. Poziom możemy regulować za pomocą sprężynek wieszaków kotwowych. Oczywiście nie dotyczy to sytuacji, w których świadomie chcemy uzyskać powierzchnię niewypoziomowaną, np. ze względów architektonicznych i estetycznych danego pomieszczenia.


Wieszak bezpośredni uniwersalny ES Koelner 70 mm to wieszak do montażu profili CD-60 w konstrukcjach sufitów podwieszanych przy zabudowach poddasza.

Filmy

8:32
Długość wieszaków do poddaszy.
GipsKartonITD
YouTube - 29 lip 2016


Do czego służą wieszaki do poddaszy, jakie rodzaje wyróżniamy?

Wieszaki do poddaszy to elementy konstrukcyjne, do których mocuje się profile główne CD. Są jednym z ważniejszych elementów w systemach Suchej Zabudowy wnętrz, ich zadaniem jest ograniczenie wpływu odkształceń więźby dachowej na obudowę. Najczęściej wykorzystuje się wieszaki do profili kotwowe oraz ES i nimi zajmę się w dalszej części tego artykułu. Używa się również innych rodzajów np. wieszaków obrotowych na prętach do sufitów podwieszanych.

Wieszak grzybkowy nazywany też wieszakiem kotwowym czy grzybkowo-kotwowym to element mocowany do boku więźby (krokwi, kleszczy czy jętki), a więc jeszcze przed ułożeniem pierwszej warstwy ocieplenia np. wełny. W zależności od producenta najczęściej występuje w rozmiarach: 170,180 oraz 270 mm.

Wieszak ES inaczej wieszak bezpośredni czy uniwersalny to element mocowany do spodu np. więźby czy stropu masywnego (przy płaszczyznach poziomych) lub do boku (przy płaszczyznach pionowych) np. ściana kolankowa. Ich długość zaczyna się od 70 mm aż do 250 mm – stopniowana przeważnie co 25 mm.

Wskazówki montażowe.

Montaż wieszaków zaczynamy od naroży pomieszczenia i skrajnych krokwi. Miejsca ich mocowania musimy tak rozplanować aby górny i dolny znalazły się jak najbliżej krawędzi płaszczyzny, a pośrednie były rozstawione nie szerzej niż co 50 cm, a w przypadku zabudowy z wymaganą odpornością ogniową 40 cm. Taki rozstaw powinny mieć profile CD. Wieszaki wypuszczamy poniżej płaszczyzny krokwi, jętek itd. na dokładnie tyle ile wynosi grubość drugiej warstwy ocieplenia (np. dla wełny 15 cm, będzie to 15 cm). Natomiast w przypadku wieszaków grzybkowych często wypuszcza się je jeszcze o dodatkowe 3 cm (czyli dla opisywanego przypadku na długość 18 cm). Zalety tego rozwiązania są takie:

• montaż pójdzie szybciej, bo wełnę układa się w całości, czyli nie trzeba jej ciąć dwukrotnie -pierwszy raz na szerokość 6 cm do ułożenia w profile, a drugi raz na szerokość 40 (50 cm) do ułożenia między profile

• eliminuje się liniowe mostki cieplne

• druga warstwa wełny jest dodatkowo podtrzymywana przez profil CD.

Wieszaki grzybkowe mocujemy do boku elementu drewnianego za pomocą przynajmniej dwóch wkrętów do drewna o długości minimum 35 mm. Jednak dobrze jest w początkowej fazie zamocować tylko jednym wkrętem, co da nam to większe możliwości regulacji i ustawienia. Ramię każdego wieszaka kotwowego powinno się stykać z elementem więźby na długości co najmniej 30 mm. Profile CD mocuje się do wieszaków grzybkowych na zatrzask.

Wieszaki ES, podstawowa różnica w montażu w stosunku do wieszaków grzybkowych jest taka, że mocujemy je do spodu. Na przykład do elementu drewnianego (za pomocą dwóch wkrętów do drewna o długości minimum 35 mm), do boku ścianki kolankowej (za pomocą dwóch kołków rozporowych - właściwie dobranych do rodzaju materiału z jakiego jest ona wymurowana. A przy stropach masywnych należy zastosować stalowe dyble sufitowe 6x40mm. Przy tym ostatnim rozwiązaniu należy też pamiętać, żeby dla wieszaka ES zastosować przekładkę uszczelniającą z taśmy akustycznej. Zapobiegnie to przenoszeniu drgań konstrukcji. Następnie do wieszaków ES na odpowiedniej wysokości przykręca się profile CD, czterema wkrętami do metalu, po dwa wkręty z każdej strony o długości minimum 25 mm. I coraz częściej nie są to wkręty samowowiercące tzw. „pchełki” tylko standardowe wkręty do metalu czyli te wykorzystywane na przykład do montażu płyt gips-karton do profila CD. Dodatkowo ewentualną nadwyżkę długości wieszaka ES należy zagiąć ‘na bok” co dodatkowo będzie lepiej trzymało drugą warstwę wełnę.

Wieszak grzybkowy czy ES - który lepszy?

Wybór: które wieszaki do profili lepsze ES czy grzybkowe nie jest łatwy. Fakt że oba typy są w zbliżonej cenie wyboru nam nie ułatwia. Decyzja więc w głównej mierze powinna zależeć od miejsca gdzie mają być one zamontowane, przy czym nie można zapomnieć że muszą one spełniać określone parametry.

Z przeprowadzonego u naszych wykonawców wywiadu, a także porównując wolumen sprzedaży obu typu wieszaków wynika jednoznacznie, że najczęściej do profili używa się wieszaków grzybkowych. Ich wybór jest najczęstszy przy powierzchniach skośnych wykonanych na konstrukcji drewnianej. Głównie ze względu ma wygodę i szybkość montażu (wystarczą dwa wkręty) oraz fakt że nimi można łatwiej skorygować ewentualne nierówności więźby dachowej. Przy powierzchniach poziomych, to do elementów drewnianych na przykład jętki, też częściej wieszaki kotwowe, rzadziej wieszaki ES do których trzeba finalnie użyć aż sześciu wkrętów (dwa do zamocowania samego wieszaka oraz cztery do zamocowanie profila CD). Wieszaki ES są z kolej niezastąpione przy stropach masywnych (stropy monolityczne, płyta, stropy Teriva) Natomiast powierzchnie pionowe, dla przykładu ściana kolankowa to zdecydowanie wieszak ES.

Natomiast, aby ograniczyć wpływ odkształceń więźby dachowej na obudowę i przygotowana konstrukcji była stabilna należy używać wieszaków do poddaszy odpowiedniej jakości czyli o najwyższych parametrach i grubości blachy. Jednym z najważniejszych jest klasa nośności. Nośność oznacza że jedne wieszaki są słabsze a drugie mocniejsze czyli mają większy udźwig. Przyjmuje się że dla wieszaków kotwowych nośność użytkowa powinna wynosić minimum 0,25 kN = 25 kg a dla wieszaków ES minimum 0,40 kN = 40 kg. Jest to często skorelowane z grubością blachy, w praktyce oznacza to że wieszaki przeważnie osiągają wymaganą klasę nośności, gdy są wykonane z blachy o minimalnej grubości 0,8 mm. Oczywiście im grubsza blacha (np. 1 mm) tym wieszaki są bardziej sztywne, będą miały wyższą klasę nośności i oczywiście mogą przenosić większe obciążenia.

Pytania: Jaki wieszaki zastosujesz do poddasza z konstrukcji drewnianej stropodachu ,

a jakie gdy skosy i strop jest żelbetowy ?

Pytanie 2. Które wieszaki mają większą nośność ; kotwowe cz  ES ? 

Proszę o odpowiedzi na mojego email na dzienniku elektronicznym. Odpowiedzi będą podstawą do rozliczenia frekwencji ucznia i oceny

07.04.2020. Temat: Montaż profili na wieszakach i uchwytach oraz ich poziomowanie

Dzisiejszy temat jest powtórkowy z poprzednim gdyż montowanie wieszaków również wymaga poziomowaniu i od którego się cały montaż sufitów podwieszanych zaczyna.
Zwróćmy uwagę na filmik wcześniejsze oraz dodatkowe  które proponuje wskazać do zaprezentowania :


Pytanie z tematu: Którymi wieszakami najszybciej  możemy wykonać sufit podwieszany włącznie z jego

wypoziomowaniem.

Proszę o odpowiedzi na mojego email na dzienniku elektronicznym. Odpowiedzi będą podstawą do rozliczenia frek

wencji ucznia i oceny

20.04.2020. Montaż profili UD na ścianach - obrysówka

Znalezione obrazy dla zapytania montaż profili UD na ścianach - obrysówka

Na wszystkich zarysowanych na ścianach liniach mocuje się przyścienne profile przyłączeniowe UD 30, używając kołków szybkiego montażu. Ważne jest stabilne mocowanie konstrukcji, dlatego kołki na profilach UD przykręca się co 60 cm. Upewnij się, jakie profile zostały zakupione do montażu: inne przeznaczone są do budowania ścianek działowych, inne do sufitów napinanych.

Opisy i proponowane filmy przy wcześniejszych tematach bardzo dobrze omawiały montaż profili UD tz. OBRYSÓWKI .

Mocowanie i poziomowanie na ścianach jest zróżnicowane jaki sufit podwieszany stosujemy .

Mogą to być skosy  na poddaszach względnie łuki ze specjalnego profilu .

Montaż rozpoczynamy od wyznaczenia poziomu sufitu na ścianach okalających. Dokładne wyznaczenie powierzchni sufitu podwieszanego rzutuje na jego późniejszy wygląd. Do wyznaczenia linii przenikania płaszczyzny sufitu na ścianach okalających najlepiej użyć niwelatora laserowego lub poziomicy wodnej tzw. szlauchwagi. Konwencjonalna poziomica, nawet długa, nie nadaje się dobrze do tego celu, gdyż nie chroni przed zwichrowaniem płaszczyzny sufitu. Po wyznaczeniu w rogach pomieszczenia punktów o tej samej wysokości, rysuje się linie łączące za pomocą sznura z barwnikiem proszkowym. Pod linią mocuje się do ścian profil przyścienny UD 30 za pomocą kołków szybkiego montażu. Następnie wyznacza się na suficie linie przebiegu profili i oznacza się na nich punk


 

Krok 1.

TRASOWANIE

Zaczynamy od wytrasowania, tj. wyznaczenia linii przebiegu sufitu, do której montowane będą profile przyścienne UD, pamiętając o tym, że minimalna odległość płaszczyzny sufitu od stropu musi wynosić przynajmniej 45 mm. Wytyczona linia przebiegu montażu nada przyszły kształt zabudowy sufitu, który niekoniecznie musi być płaszczyzna równoległą do podłogi.

 
 

Krok 2.

MONTAŻ PROFILI PRZYŚCIENNYCH

Następnie przystępujemy do montażu profili przyściennych UD. Profile podklejamy taśmą akustyczną i montujemy do wyznaczonych linii za pomocą kołków szybkiego montażu. Pamiętajmy koniecznie o taśmie akustycznej. Jej brak spowoduje w przyszłości przenoszenie dźwięków z sąsiednich pomieszczeń, czego każdy inwestor chciałby uniknąć.


 Profil UD natomiast jest nazywany profilem przyściennym. Z niego tworzysz obramowanie całej stalowej konstrukcji. Dzięki temu kratownica jest bardziej wytrzymała i stabilna.


Dzięki nim można szybko i łatwo aranżować przestrzenie w pomieszczeniach oraz nadawać im bardzo atrakcyjny i niepowtarzalny wygląd. Są niezbędne, jeśli myślimy o zamocowaniu podwieszanego sufitu czy skośnej ścianie na poddaszu. Choć dobrze zamontowanego profilu nie widać gołym okiem, to jest on głównym elementem konstrukcji. Profil przyścienny wykorzystywany jest do tworzenia tzw. obrysówki podczas montowania sufitów podwieszanych. Profil sufitowy służy do wykonania montowanej do stropu kratownicy, do której z kolei przymocowuje się płytę gipsowo-kartonową, tworząc podwieszany sufit lub ścianę skośną. Przeznaczone są przede wszystkim do poddaszy, ale znajdą zastosowanie również w innych pomieszczeniach. Istnieją również profile do łuków, przeznaczone do wznoszenia ścian łukowych. Profil taki jest fabrycznie nacinany co kilka centymetrów, dzięki czemu można go dowolnie kształtować. Profile przyścienne to specjalne stelaże wykorzystywane w budownictwie do umacniania konstrukcji. Profilami najczęściej wykańcza się płyty gipsowo-kartonowe. Przykładowo profile do poddaszy będą elementem niezbędnym podczas montażu podwieszanych sufitów. Stosowanie stalowych stalowych to duże ułatwienie podczas montowania tego typu konstrukcji. Zostały zaprojektowane specjalnie po to, by łączyć, wzmacniać i wieńczyć tzw. regipsy. Dzięki tej technice aranżowanie pomieszczeń staje się szybkie, łatwe, przyjemne, a co najważniejsze trwałe i bezpieczne. 

 
1.Pytania : Czy płyty gipsowo-kartonowe  przykręcamy do obrysówki typu UD ?

2. W jakim celu przyklejamy taśmę akustyczną do profila UD ?

Odpowiedzi proszę kierować na mojego e-maila w dzienniku szkolnym , co będzie weryfikowane do waszej obecności 

i oceny ...